28. 01. 2020

Běh v zimě?! Ale co na sebe?

My vám poradíme

Vypadá to, že na běhání je příliš zima, vlhko, šero. Nechce se nám nic, natož běhat. Ale, ono to jde a jde to o to lépe, když se na to krásně a správně oblečeme. Nejprestižnější dámský závod sezóny je sice až v květnu, ale nějaký ten objem je fajn začít „naběhávat“ už teď. Pokročilé dámy již vědí, jak se ve správných funkčních vrstvách v pestrých barvách zlepší krůček za krůčkem nejen kondice, ale hlavně nálada. A o to v Českém běhu žen přece jde hlavně. Abychom vás navnadili, máme pro vás další díle seriálu o běhání s ambasadorkou Top4Running Ivanou Kopkovou, jak jsme slíbili.

Takže, jak se naladit vnitřně už víme z minulého vydání Dobrých zpráv. Dneska přidáme pár tipů, jak „naladit“ svůj zevnějšek a správně se obléci, abychom nenastydli a zároveň nám bylo pohodlně. Nejdůležitější heslo je: VRSTVIT. A to tak, aby všechny funkční materiály byly využity naplno.

Co tedy na tělo?

Určitě čepici nebo čelenku. To je v zimě nutnost, jelikož hlavou při běhu mizí nejvíce tepla. Kolem krku patří šátek. Ten, když mrzne, patří i přes pusu, abychom nedýchali studený vzduch rovnou. Při vrstvení vždy záleží, jak moc velká zima je a jestli prší. Pokud jen mrzne, je ideální kombinací funkční triko + mikina + vesta. Pokud prší, přidáme nepromokavou větrovku. A určitě se hodí rukavice! Většina běžeckých značek už má i legíny do zimy, jako například Nike, Under Armour, Asics či On Running. Důležité je také chránit kotníky a achilovky, proto si vždy vezměte vysoké ponožky.

Jak se obout?

Oblečení jsme vyřešili a teď je potřeba se obout. Určitě je nutné mít botu, která nám v námraze nepodklouzne, s reflexními prvky a voděodolnou. Ideální je volba obuvi z kolekce Nike Shield, Asics LiteShow případně Adidas Pulseboost Winter.

Ještě něco chybí?

Nezapomeňte, abyste byli dostatečně vidět! Současné počasí je zrádné, viditelnost horší, je dobré mít dostatek reflexních prvků. Kromě běžných doplňků tohoto druhu, může být skvělým pomocníkem i blikačka Nathan nebo vás může rozzářit svítivá běžecká vesta.

Vše najdete na www.top4running.cz.

A je to!

Teď ještě nezapomenout, že v zimě se běhá pomalu.

Zpomalit znamená vytrvat a na jaře přijít ve větší síle. Zima je tady od toho, aby se trénoval tak zvaný objem, nikoliv rychlost! Takže běhejte pomalu. Pokud začínáte, nepřehánějte to. Držte si své tempo, běhejte kratší dobu. Stačí 20–40 minut, ale hlavně vytrvejte a trénujte pravidelně. Nemusí pršet, stačí, když kape, ale pořád.

Závěrem jen připomínáme, že dostatek vitamínu C vám zaručí skvělý start a celou běžeckou sezónu, ať už je vaše úplně první nebo třeba dvacátá.